Djela bosanskohercegovačkih autora (2013)

Naziv: Djela bosanskohercegovačkih autora
Godina: 2013.
Izdavač: Muzikološko društvo FBiH
Urednik: Fatima Hadžić
Tekstovi: Senka Hodžić, Esma Sulejmanagić
Prijevod: Milica Babić
Inženjer zvuka: Admir Đulančić
Dizajn: ŠDC
Snimljeno u: Bošnjački institut u Sarajevu, 28.10.2010.
Obrada: Elektro-akustički studio Muzičke akademije u Sarajevu
Publikovano: mart, 2012.
Print: ŠDC
Tiraž: 500
Ne-profitno izdanje
Format: Kompakt disk.

O ediciji
CD pod nazivom „Djela bosanskohercegovačkih autora“ je zvučni zapis istoimenog koncerta održanog 28. oktobra 2010. u dvorani Bošnjačkog instituta u Sarajevu. Koncert je bio priređen u okviru 7. Međunarodnog simpozija „Muzika u društvu“ (Sarajevo 28–30. 10. 2010) u organizaciji Muzikološkog društva FBiH i Muzičke akademije u Sarajevu. Koncerti s djelima bosanskohercegovačkih autora u okviru jednog respektabilnog simpozija, što je sarajevski simpozij zasigurno postao, izvrsna su prilika da se širi auditorijum, uključujući učesnike i goste simpozija iz raznih dijelova Evrope i svijeta, upozna s muzičkim stvaralaštvom Bosne i Hercegovine. Kulturni značaj koncerata ove vrste je neosporiv, a izdavanje CD-a izuzetna promocija bosanskohercegovačke umjetnosti. Međutim, to nije i jedina vrijednost zvučnih zapisa ovog tipa.
Ovaj CD predstavlja rezultat napora što ih Muzikološko društvo FBiH, uz svesrdnu pomoć Muzičke akademije u Sarajevu, poduzima u promociji i institucionalnoj zaštiti bh. umjetničke muzike. Tomu svjedoči edicija CD-ova nastalih istim ili sličnim povodima: „Bosanskohercegovačka muzika – koncertni zapis“ (2002), „Antologija muzike za klavir u BiH – koncertni zapis“ (2003), „Konkursna djela 1, koncertni zapis“ (2005), „Bosanskohercegovačka muzika – koncertni zapis” (2006), „Bosanskohercegovačka muzika V – koncertni zapis“ (2008) i „Konkursna djela BiH kompozitora“ (2009). Ovaj CD je sedmi CD u ovoj ediciji. Izdanje zvučnog zapisa umjetničke muzike je vrhunski kulturni događaj čiji je značaj u uslovima opće apatije u društvenom i kulturnom životu Bosne i Hercegovine još veći.

Kompozitori: Dino Rešidbegović, Ališer Sijarić, Anđelka Bego Šimunić, Željko Vlaho, Asim Horozić, Milan Prebanda, Vojin Komadina, Josip Magdić, Živko Ključe.

SADRŽAJ:
1. Dino Rešidbegović: Underwaterfall, pjesma za bas i klavir
Izvode: Ivan Šarić bas, Omer Blentić klavir
Trajanje: 1:50

2. Ališer Sijarić: Étude No.1 – Écrits sur l'Eau iz Les études synthetiques za klavir
Izvodi: Suzana Bevanda
Trajanje: 7:17

3. Anđelka Bego Šimunić: Uzmorje za violinu i violu
Izvode: Arvida Kullolli violina, Tatjana Romanić viola
Trajanje: 6:51

4. Željko Vlaho: Largo za dva klavira
Izvode: Dunja Dimitrijević, Lejla Klepo