Karača Beljaka Tamara

Karača Beljak, Tamara je diplomirala, magistrirala i doktorirala na Odsjeku za muzikologiju i etnomuzikologiju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Na Muzičkoj akademiji predaje predmete iz oblasti etnomuzikologije, a od 2020. je prorektorica za umjetnost, kulturu i sport na Univerzitetu u Sarajevu. U istraživačkom radu primarno je usmjerena na vokalne stilove Bosne i Hercegovine, posebno sevdalinku. Svoja istraživanja predstavlja na domaćim i inozemnim konferencijama te u znanstvenim časopisima i zbornicima radova. Aktivna je članica Muzikološkog društva Federacije Bosne i Hercegovine te ICTM-ovog Nacionalnog komiteta za Bosnu i Hercegovinu. Njeno profesionalno iskustvo uključuje i gostujuća predavanja. Djelovala je i kao muzička urednica nekadašnjeg Radija Sarajevo, te je autorica više radijskih i televizijskih serijala posvećenih tradicijskoj muzici BiH. Priredila je niz antologijskih audio izdanja vezanih za bosanskohercegovačku tradicijsku muziku. Voditeljica je ansambla Etnoakademik koji djeluje na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Autorica je knjiga Zvučni krajolici-osvrt na vokalne stilove Bosne i Hercegovine, Uvod u etnomuzikologiju- etnomuzikološka čitanka BiH, te koautorica knjige Vodič kroz tradicionalnu narodnu muziku BiH.