Kovač Mirza

Kovač, Mirza (1986) rođen je u Sarajevu, gdje je završio Srednju muzičku školu. Diplomirao je 2010, a magistrirao 2011. godine pod mentorstvom prof. dr. Jasmine Talam na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Dobitnik je Zlatne značke Univerziteta u Sarajevu kao najuspješniji magistrant Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu školske 2010/11. godine sa ukupnom prosječnom ocjenom 10. Dobitnik je nagrade Fonda Akademik Edhem Čamo za rad Challenges of new forms of ethnomusicology research and fieldwork in transition countries: Examples from BiH. Jedan je od osnivača ICTM nacionalnog komiteta Bosne i Hercegovine. Završio je posebnu obuku stručnjaka Phonogramme arhiv Vienna vezanu za konzervaciju i reparaciju ugroženih audio snimaka. Kovač je honorarni saradnik Općine Novi Grad Sarajevo, te član Muzikološkog društva Federacije Bosne i Hercegovine. Trenutno je član nekoliko međudržavnih projekata u oblasti etnomuzikologije i digitalizacije. Zaposlen na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu na poziciji Stručnog saradnika u fonoteci. Oženjen je i otac je dvoje djece.